Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


powstanie_slaskiego_zwiazku_judo

Powstanie Śląskiego Związku Judo

(historia pochodzi z okazjonalnej gazety wydanej przez Śląski Związek judo z okazji 50 lecia)

Judo na Śląsku rozpoczęło swoją nieśmiałą działalność już w latach 1957 – 1958. Nie było jeszcze Śląskiego Związku Judo, a ówczesne kluby działały pod auspicjami Polskiego Związku Judo. Zygmunt Musioł i wspomagający go Ryszard Smelik „ruszyli” z judo w okręgu rybnickim i okolicy gdzie powstały pierwsze sekcje w takich klubach jak KS "Górnik" Wilchwy i KS "Górnik" Radlin przekształcający się później w GKS "Wodzisław Śląski, "Odrę" Wodzisław Ślaski do obecnych czasów KJ "Satori" Wodzisław Śląski. Powstały w tym regionie również KS "Górnik" Pszów, TKKF Cieszyn późniejszy LOK "Celma" Cieszyn, "Piast" Cieszyn do obecnego MOSiR-u Cieszyn (od 2016 roku KS Cieszyn) oraz MOWF Rybnik włączony później do KS "ROW" Rybnik z którego wywodził się pierwszy Mistrz Polski ze Śląska Marian Kolarczyk.

Najsilniejszym wówczas klubem tego regionu a jednocześnie Śląska staje się "Górnik" Wilchwy, którego to reprezentant Józef Kruszelnicki był pierwszym medalistą Międzynarodowego Turnieju Warszawskiego, odpowiednika dzisiejszego Pucharu Świata rozgrywanego w Warszawie. To właśnie KS "Górnik" Wilchwy zainicjował powstanie Śląskiego Związku Judo którego pierwszym Prezesem został działacz tego klubu inż. Karol Fabia.

Tak więc rybnicki okręg węglowy był jedną z sił napędowych powstania śląskiego judo. W latach 1957 i następnych powstaje również judo w TKKF Gliwice przekształcone pod wodzą Czesława Garncarza w obecny AZS Politechnika Śląska Gliwice w którym od początku z Czesławem Garncarzem działał Waldemar Stochelski. Kolejne kluby z tamtego okresu to prowadzony przez trenera Andrzeja Gorczatego MKS Pałac Młodzieży Katowice istniejący do dziś, KS "Gwardia" Katowice zmieniony w PKS Katowice prowadzony przez Andrzeja Czajkowskiego a następnie Mariana Poloka.

Powstają również nie istniejące już GKS "Concordia" Knurów oraz TKKF Huty Batory pod wodzą Edwarda Dudy. Pierwszym ważnym sportowym wydarzeniem judo na Śląsku były Drużynowe Mistrzostwa Polski rozegrane w Cieszynie 22.11.1959 r. Chociaż od początków działalności judo na Śląsku minęło 55 lat (stan na rok 2012 przypomnienie SZJUDO), a Śląski Związek Judo powstał formalnie dopiero w 1965 roku (…), to rok 1962 przyjmujemy jako umowny rok powstania Śląskiego Związku Judo.

Działające wówczas judo w ośmiu klubach śląskich chciało i mogło utworzyć Związek, a jednak Polski Związek Judo przyłączył śląskie judo do powstałego w 1962 roku Krakowskiego Okręgowego Związku Judo. Kolejny okres działalności śląskiego judo to powstanie sekcji judo w nowych klubach m.in. "Polonii" Sosnowiec pod wodzą Zbigniewa Kowala, klubie którego kontynuatorem są "Budowlani" Sosnowiec, "Płomień" Milowice prowadzony przez Edwarda Dudę, a następnie Jerzego Dukę, AZS Częstochowa i "Start" Częstochowa prowadzony przez trenera Zdzisława Dziubczyka, oraz "Stal" Zabrze dziś nie istniejący a założony przez Waldemara Stochelskiego.

Klubem który powstał w 1966 roku pod wodzą Józefa Wiśniewskiego i stał się na wiele lat liderem polskiego i śląskiego judo jest GKS "Czarni" Bytom zaczynający swoją działalność w pierwszych dwóch latach pod szyldem TKKF "Orzeł" Bytom. Niektóre kluby znikły z mapy śląskiego judo inne powstawały, a wśród nich Uczniowskie Kluby Sportowe które do dziś prowadzą działalność wśród dzieci i młodzieży rozwijając ją i wychowując przez judo. Dzięki zapałowi swoich liderów – trenerów rosły w siłę: KS "ROW" Rybnik pod wodzą Ryszarda Rejdycha AZS Gliwice pod wodzą Czesława Garncarza, Gwardia Katowice pod wodzą Andrzeja Czajkowskiego a następnie Mariana Poloka i GKS "Czarni" Bytom pod wodzą Józefa Wiśniewskiego. Powstawały również kolejne kluby takie jak: GKS Jastrzębie–Zdrój z Tadeuszem Kowalewskim na czele którego kontynuatorem jest KJ Koka Jastrzębie–Zdrój pod wodzą Roberta Radlaka, "Gwardia" Bielsko-Biała której założycielem i ojcem sukcesów był Mieczysław Malczewski, a następnie "Budowlani" Sosnowiec pod wodzą Mariana Jasińskiego, MKS a potem KJ Czechowice-Dziedzice na czele z twórcą sukcesów klubu Bogusławem Tylem oraz "Polonia" Rybnik doskonale prowadzona przez Juliusza Kowalczyka.

W krótkim historycznym opisie nie sposób wymienić wszystkiego i wszystkich. Osiągnięcia są najbardziej doskonałą wizytówką śląskich klubów. Istotą jest fakt, że śląskie judo stało się chlubą polskiego judo oraz polskiego sportu o czym świadczą sukcesy na Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świata i Europy.

powstanie_slaskiego_zwiazku_judo.txt · ostatnio zmienione: 2022/06/15 09:13 przez Krzysztof Głaz